top of page

ПРОГРАМА НА ПРОЕКТА
"Превенция на преждевременно отпадане от училище"

Дата на курса – 10 -20.10. 2016

Продължителност на курса  - 9 работни  дни

 

Дни за пътуване – 2 дни / 9 и 19 октомври/

 

Организатор на курса – ITC – Institution for in-service teacher training established by the Czech Ministry of Education

Františka Křížka 1

170 00 Praha 7

Tel/Fax: +420 224 817 530

info@itc-international. 

www.itc-international.eu

Програма на курса

Модул 1 – Участниците  представят информация за проблема с преждевременното напускане на училище (правни въпроси, образователна политика и система, реформи).

Модул 2 - В този модул участниците ще се запознаят и обсъдят определени образователни теории  свързани с преждевременното напускане на училище: включване, изключване, интеграция, ученици с увреждания и рисковото поведение.

 

Модул 3 - Идентифициране на ученици в риск.  Този модул има за цел да помогне на учителите и други образователни специалисти  как да  идентифицират младите хора в риск от отпадане от образователната система. Проблемът  се обсъжда по отношение на четири области: образователна, лична, семейството и общността.

Модул 4 - Комуникация, стратегии за превенция и решаване на конфликтни ситуации. Модулът осигурява практически предложения за справяне  с комуникацията с учениците в риск. Той предоставя инструменти за ефективно управление на конфликтни ситуации. Модулът също така предлага начини за реагиране  на първите признаци на отсъствия., предлага практически идеи за това как да се подготви и да извършва ефективен разговор с младите хора и техните родители .

 

Модул 5 - Тенденции и иновативни методи на преподаване. Този модул се фокусира върху иновативни стратегии на преподаване, които насърчават активното участие на всички ученици в образователния процес. Предложените стратегии включват активно преподаване и учене, кооперативно учене, обучение на връстници,  базирани на проекти  и ефективното прилагане на творчеството  в обучението.

 

Модул 6 – По време на този модул се фокусира върху оценката като  динамична характеристика на всеки образователен процес.Тя  трябва да бъде тясно свързано с оценяване на потребностите на учениците, преди началото на  учебната  дейност. Това позволява ранно идентифициране на  възможните трудности и препятствия. Учителите и експертите трябва да се запознаят с най-съвременните , модели , инструменти и форми на оценяване, за ги използват ефективно.

 

Модул 7 –Този модул се фокусира върху учениците със специални потребности. Участниците  ще имат възможност да се запознаят с различни подходи, добри практики и дейности, подходящи за работа с деца със специални нужди. Те ще могат да адаптират направените по време на обучението практически задачи в бъдещата си дейност.   Ще бъдат обсъдени  възможности за ангажиране на родителите в  обучителния процес.  

 

Модул 8 – Ще бъде разгледан и обсъден въпроса за работа с мултикултурни класове и ученици от различно социално-икономическо равнище. Ще се акцентира върху  малцинствата като група, която е по-застрашена от преждевременното напускане на училище. 

 

Module 9 – Заключителен семинар. Представяне на проекти.

bottom of page