top of page

ПЛАН ЗА ДЕЙНОСТТА ПО ПРОЕКТА
 

„ПРЕВЕНЦИЯ НА ПРЕЖДЕВРЕМЕННО ОТПАДАНЕ ОТ УЧИЛИЩЕ“ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ+“,

МОБИЛНОСТ НА ПЕРСОНАЛ В УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ

І. Подготовка на участниците.

1. Установяване на връзка чрез електронната поща с организаторите на курса. Целта на контактите е участниците да се запознаят с всички дейности по програмата на обучителния курс, неговата структура, с материалите за обучението.

Отговорник: 144 СОУ

Срок: 1.08  – 8.10. 2016 г.

2. Публикуване на предварителна информация за проекта в сайтовете на РИО и на участващите партньори.

3. Запознаване със социално-икономическата среда и финландската образователна система.

Отговорник: 25 ОУ

Срок: 13.09 – 17.09. 2016 г.

 

4. Изготвяне на презентация, представяща проблема с ранното отпадане на ученици и начините за превенция.

 

Отговорник: всички партньори.

РИО представя информация, свързана с нормативната уредба образователна политика, реформи. Училищата партньори представят проблема според конкретните особености в тях. Представяне на презентациите – преди обучителния курс във Финландия, края  на септември – началото на октомври.

5. Изготвяне на презентация за България, която ще бъде представена на неформални срещи с организаторите на курса и представители на финландската образователна система. Така те ще имат възможност да обогатят своята представа за историята, културата и забележителностите на нашата страна.

Отговорник: 139 СОУ и 144 СОУ

Срок: м. септември 2016 г.

6. Преди започване на курса участниците ще попълнят подробен въпросник за установяване на нивото на опита и подготовката им и по този начин ще бъде направена точна преценка за техните нужди във връзка с повишаване на квалификацията им.

 

Отговорник: всички партньори.

Срок: 1.10 – 07.10. 2016 г.

 

7. Създаване на уеб-страница на проекта.

ІІ. Обучение на участниците.

Обучителният курс ще се проведе в Хелзинки, Финландия. Основната цел на обучението е теоретична и практическа квалификация на участниците в него за справяне с проблема за преждевременното напускане на училище във всичките му аспекти. Планираните дейности са разпределени в девет различни обучителни модула:

 

Първи модул: представяне на информация за проблема, включваща правни въпроси, образователни политики и реформи в областта на образованието, ефективност на образователните системи.

 

Втори модул: запознаване с образователни теории, свързани с въпроса за ранното напускане на училище: включване, изключване, интеграция, учащи с увреждания и рисково поведение.

Трети модул: идентифициране на младите хора в риск от отпадане от образователната система.

 

Четвърти модул: практически предложения за справяне с комуникацията с ученици в риск. Училищна политика за работа с родителите - инструменти за ефективно управление на различни конфликтни ситуации, предложения за това как да се реагира на отсъствията на учениците от училище, практически идеи за провеждане на ефективни разговори с учениците и техните родители, като превантивна мярка за отпадане от училище.

 

Пети модул: иновативни стратегии на преподаване, насърчаващи активното участие на всички ученици в продуктивен образователен процес – работа по проекти, задачи, провокиращи въображението и творческото мислене на учениците.

 

Шести модул: оценяване на потребностите на учениците преди започване на учебната дейност – динамична характеристика на образователния процес като средство за превенция и ранно идентифициране на рисковите фактори за напускане на училище.

 

Седми модул: запознаване с различни подходи, добри практики и дейности, подходящи за работа с деца със специални образователни потребности, обсъждане на възможности за ангажиране на родителите в обучителния процес.

 

Осми модул: мултикултурно общуване и общуване между учащи с различен социално- икономически статус.

 

Девети модул: практически дейности, обобщаващи придобитите от предходните модули знания, посещение на местни образователни институции, туристическа обиколка в съответствие с идеята за разширяване кръгозора на участниците относно други култури.

 

Отговорни за спазването и провеждането на всички дейности, заложени в програмата, са организаторът, кандидатстващата организация и нейните партньори. Наблюдението ще бъде документирано чрез снимков, видео материал и протоколи от работната среща при завършване на дейността.

Срок: 31.12.2017 г.

 

ІІІ. Дейности след приключване на обучението.

1. Разпространението на резултатите от проекта  е насочено към учениците в риск от отпадане, техните родители, директори на училища, учители, педагогически съветници, социални работници, експерти и широката общественост и ще се осъществи чрез:

  • Пресконференция.

  • Статии в средствата за масова информация.

  • Публикуване на информация в сайтовете на Регионалния инспекторат по образованието и училищата партньори.

  • Среща с ученическите съвети на училищата партньори.

  • Среща с училищните настоятелства.

  • Запознаване на обществеността чрез различни организации от неправителствения сектор.

  • Изработване на информационни табла.

2. Прилагане на придобитите знания и умения в практическата дейност на Регионалния инспекторат по образованието и училищата партньори.

Регионален инспекторат по образованието:

  • прилагане на придобитите знания и опит, чрез популяризиране сред директорите на образователните институции на територията на  област София – град – провеждане на семинари и работни срещи с директорите; 

  • Представяне на резултатите от проекта пред обществения консултативен съвет към РИО – София – град.

 

Училищата партньори:

 

144 СОУ „Народни будители“ – изработване на мини-проекти с ученици в риск от отпадане по близки до тях теми, съобразно учебните планове по различните дисциплини; други дейности, следствие на новопридобитите идеи, знания и умения, насърчаващи активното участие на всички ученици в образователния процес.

 

25 ОУ „Д-р Петър Берон“ - представяне на финландската образователна система пред колегията на 25 ОУ и споделяне на добри практики, обменени по време на обучението, проведено в град Хелзинки,свързани с превенция на преждевременно отпадане от училище и евентуалното им прилагане в 25 ОУ.

 

139 ОУ „Захарий Круша“ – презентиране на финландската образователна система пред колектива на 139 ОУ, с цел разширяване периметъра на обучение в училището. Използване на европейските образователни практики за превенция на преждевременното отпадане на ученици от училище, чре целенасочен образователен процес и разнообразни извънкласни дейности.

 

3. Публикуване на всички ресурси и резултати от проекта на различни платформи, достъпни за всеки, който се интересува от възможностите за повишаване качеството на образованието.

 

ІV. Дейности, съпътстващи проекта по време на целия период:

1. Актуализация на информацията за проекта в сайтовете на участниците.

2. Регулярни срещи между координатора и партньорите.

3. Установената чрез електронната поща връзка с организаторите на обучителния курс ще бъде активно поддържана не само преди неговото начало, но и след приключването му.

bottom of page